DETSEMBRIKUUMUS

(Viisakas oleks blogi alustada kodumaiselt)
Eesti, 2008
lavastaja: Asko Kase
stsenaristid: Mihkel Ulman ja Lauri Vahtre
osades: Sergo Vares, Liisi Koikson, Tõnu Kark, Mait Malmsten, Tambet Tuisk, Ain Lutsepp, Piret Kalda, Tiit Sukk jpt

Lugu ühe lausega:

Lugu sellest, kuidas noorpaar Tanel (Sergo Vares) ja Anna (Liisi Koikson) proovivad ellu jääda 1924. aasta kommunistide riigipöördes.

Kuidas oli:

Aasta aega tagasi oli mul vaja Tallinna kesklinnas tund aega laiaks lüüa ja nii ma seadsingi oma sammud legendaarsesse baari Levist Väljas. Sinna sisse mind siiski ei lastud, sest baari ees vedeles vanaaegne jalgratas, kõik kohad olid kahtlast tehnikat täis ning sildi “Levist Väljas” asemel oli silt “Kohvik” (või midagi muud säärast). Nii pidingi ma läbi lörtsi jalutades endale mõne muu istumiskoha leidma. Kui film “Detsembrikuumus” tuli kinolevisse polnud mul muud võimalust, kui minna vaatama, kas minu plaanid löödi sassi ikka õige asja eest.

“Detsembrikuumus” üllatas üpris positiivselt. Sisukirjelduse järgi võis oodata läigelt isamaalikku lahingufilmi koos mageda armulooga nagu oli seda “Nimed marmortahvlil.” Üsna pinnapealne ja mõneti mõttetu armulugu oli olemas, aga sellist paatoslikku isamaa eest surma minemist polnud. Ja see oli selle filmi ehk tugevaim külg. Sõjaväelased asusid lipitsedes vaenlase poolele või valisid Eesti päästmise asemel oma lähedas(t)e päästmise, sõjaväe juhtkond oli argpükslik, kõige kangemad Eesti vabaduse eest võitlejad olid siinsed eestivenelased ja filmi nö kangelane (väga hea osatäitmise teinud Tõnu Kark) jõi konstantselt klaaside kaupa viina ning oli purjus. Ma kujutan ette, et toonast olukorda oli vägagi tõetruult esitatud.

Tõnu Karku (Karki?) sai juba kiidetud, kuid tegelikult vääriks pai terve seltskond. Oma osadesse oli valitud väga tugevad näitlejad (veel võiks esile tõsta Mait Malmsteni revolutsiooni liidrina ning Juhan Ulfsaki ohvitserina) ning vaeva oli nähtud ka kõrvaosade mängijatega. Siit tekibki küsimus, et mille kuradi pärast oli vaja naispeaossa valida Liisi Koikson? Eestis on metsikult palju noori, ilusaid ja häid naisnäitlejaid. Miks ei võetud sellise suure eelarvega filmi mõnda neist? Okei, oleks peaosas olnud Lenna Kuurmaa (nagu oli juba linastuspäeval unustusehõlma vajunud filmis “Kuhu põgenevad hinged”) või mõni muu säherdune popstaar, siis sellest saaks veel aru, sest oleks lootust suuremale publikunumbrile. Aga Liisi Koikson? Oijah.

2,5/5

KDFSJLJT

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: