MINA OLIN SIIN

Eesti, 2008
lavastaja: René Vilbre
stsenarist: Ilmar Raag (Sass Henno samanimelise romaani põhjal)
osades: Rasmus Kaljujärv, Hele Kõre, Tambet Tuisk, Margus Prangel, Lembit Ulfsak, Marilyn Jurman jpt.

Lugu ühe lausega:

Trainspotting Eesti moodi.

Kuidas oli:

See film räägib inimestest, kes on pidevalt su ümber. Minu jaoks on ta lapsepõlvesõber, kes on nüüdseks tapmise eest vangis istunud; Tüübid, kes räuskavad sõpradega rongijaamas viina juues, kuidas nad Tsoonis venelased paika panid ja nahkvestis mehed, kes narkolaksu all trammis su kõrvale istuvad ja viskavad nalja, kuidas nad sulle tappa annavad. Mõnele teisele inimesele on nad lihtsalt ebameeldiv seltskond ühistranspordis, töökaaslased (tervitaks Robertit sellega) või jõuk, kes viskas sisse su autoakna ja omastas endale su Blaupunkti automaki.

Antud filmis oli vaatluse alla võetud ühe noormehe elu sellises keskkonnas. Noormehe, kes tahaks ennast sellest kõigest välja rebida, ent mässib end aina sügavamale sisse. Nii nagu see asi ikka kipub elus olema: üks kuritegu viib teiseni, teine kolmandani ja kui sa lõpuks avastad, millises sügavas sitas sa oled, on juba hilja. Filmi tugevaim osa ongi Sass Henno poolt kirja pandud lugu, mis lajatab sulle veriste nukkidega näkku. Ja raamatus kajastatav olustik on väga oskulikult toodud kinolinale. Film ei tee allahindlusi- on verd, on tapmist, on tagaajamist, on realistlikku roppu kõnepruuki, on seksi igale maitsele (loe: nii tavalist mees naisega vahekorda kui ka vägivaldset mehe ja lapse vägistamist), on narkootikume, on agulimaju, on kõhedusttekitavaid Kopli baare. Niisiis kõike, mis oli raamatus.

Kuid siiski oli raamat parem. Raamatu sirgjoonelisus ja põnevus lihsalt ei kandunud filmi edasi. Samuti ei suutnud ma kuidagi ära harjuda Rasmus Kaljujärvega. Ta on selle rolli jaoks lihtsalt liiga nägus. Näiteks Tambet Tuisu ja Nikolai Bentsleri tegelaskujud olid täpselt kui Kopli baarist välja tiritud. Kaljujärvega seda tunnet ei tekkinud.

Kindlasti väärib eraldi ära mainimist filmimuusika. Soomlase Jimi Tenori ja Rainer Jancise loodud ja valitud muusika sobis antud filmi perfektselt.

Suuresti täna muusikale 3/5

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: