CIDADE DE DEUS

Jumala linn
Brasiilia, 2002
lavastajad: Fernando Meirelles ja Katia Lund
stsenarist: Braulio Mantovani (Paulo Linsi novelli põhjal)
osades: kamaluga Brasiilia näitlejaid, kelle nimi nagunii midagi ei ütle

cidade-de-deus

Film ühe lausega:

Gängsta-gängsta, elan getos ja teen diili

Kuidas oli:

Tõestisündinud lool põhineva filmi tegevus toimub 1960-ndate ja 1970-ndate Brasiilias, kus kõigi noorte poiste elu juhtmõte tundus olevat “Olen pigem bandiit kui kalamüüja”. Nii võtavadki need noored poisiklutid  püssi paugutades samm-sammult üle Rio de Janeiro narkokaubanduse ja hakkavad sealset allilma valitsema. Neile vastandub filmi mina-tegelane, kes ei taha ja ei suuda hakata bandiidiks, vaid tahab saada fotograafiks ning läbi kelle silmade ja suu film räägibki.

Esiteks ei tohiks seda filmi vaadata novembris. Vähemalt mulle mõjus üsna ruineerivalt lühikestes riietes 30 kraadises leitsakus ringi rallivate noorte vaatamine. Ise välja minnes paned selga särgi, triiksärgi, pusa ja mantli. Siis mähid ennast veel salli sisse ja tõmbad mütsi silmini. Ja ikka on kuradima külm. Ja nemad pole rahul?

Ah, mis ma ikka jahun. Tegu on meisterlikult tehtud filmiga ja peaks kuuluma kõigi inimeste kohustuslikku kinokavva. Põhimõtteliselt film sõitis algusest lõpuni täisgaasil ning jalga pedaalilt ei tõstetud kordagi. Kõiksugu armusuhtetele ja muudele sellistele kõrval-liinidele aega ei raisatud ning räägiti robustselt ja asja ilustamata lugu ära. Eriti lahe võte oli loo rääkimine läbi erinevate inimeste silmade, sellal kui lugu läks ikka omasoodu edasi (eriti segane lause tuli, aga ma ei oska seda paremini selgitada). Igatahes- meistriteos.

5/5

cidade-de-deus

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: