WALTZ WITH BASHIR

Iisrael, 2008
lavastaja: Ari Folman
osades: Ari Folman, Ronny Dayag, Ron-Ben Yishai ja teiste osaliste hääled

waltz_with_bashir-posterÜhel õhtul baaris juues ja aega veetes räägib sõber filmilavastaja Ari Folmanile oma kummalisest unenäost, kus teda jälitab 26 kurja koera. Mehed saavad aru, et need 26 koera on seotud ajaga, mil nad võitlesid Iisraeli armees Liibanoni vastu. Ari avastab endale üllatuslikult, et tal on sõjast ainult üks mälestus- see, kuidas ta tuleb koos kahe kaassõduriga alasti veest välja tuleb. Nii otsustab ta oma vanad kaaskamraadid välja otsida ning uurida, mis tegelikult sel ajal toimus.

Tegu on dokumentaal-animatsiooniga. Kui tavaline dokumentaalfilm esitatakse vormis, kus intervjueeritav räägib juttu ja seda illustreerib mingi teisejärguline kokkuklopsitud pilt. Antud filmi puhul on needsamad inimeste meenutused esitatud animatsioonina ja see vorm töötab suurepäraselt! Ma julgen ennustada, et tulevikus hakkab sellised dokumentaale ilmuma aina rohkem ja rohkem.

Film ise on selgelt sõjavastane. Dialoog kahe sõduri vahel: “Mida me tulistame?”; “Vahet pole, tulista lihtsalt.” Stseen sellest, kui ühe terroristide auto peatamiseks tuhastatakse terve linnaosa. Tühjad hotellid, lennujaamad, laibad jne. Kogu film proovib esitada filmi lavastaja nägemust sellest, kui kuradi mõttetu on veel praegugi Lähis-Idas kestev vastasseis. Ning see nägemus tuuakse meile suurepärase visuaalse pildi ning isegi veel mõjuvama muusikalise poolega.

Eriti suurepäraselt oli lahendatud filmi lõpp. Kui kogu film oli animeeritud, siis lõpustseeniks minnakse üle päris (loe: mitte-animeeritud) pildile ja näidatakse kümneid ja kümneid ja kümneid laipu. Kui kogu filmi jooksul jääb kogu see surm ja taak vaatajast tänu animeeritud pildile üsna kaugeks, siis viimase minutiga lajatatakse kõik see äkitselt näkku. Saalis ei julgenud inimesed isegi köhida.

5/5

waltz_with_bashir

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: