TROPA DE ELITE

Brasiilia, 2007.
Lavastaja: José Padilha.
Osades:  Wagner Moura, Caio Junqeira, André Ramiro jt.

tropa-de-elite-poster

Ladina-Ameerika ja Euroopa on ikka kuradi erineva õigluskorraga. Just näitas ETV, kuidas Lätis rahutusi laiali ajanud politseinik andis ühele mässajale kaamerasilma all põlvega hoobi kõhtu, lajatas rusikaga näkku ning seejärel heitis mehe lihtsalt maha, kus temaga tegeles edasi kaaspolitseinik. Ma olen kindel, et sellise käitumise eest saab toosama korravalvur mingisuguse (kasvõi suulise) hoiatuse, sest ta ületas oma võimupiire. 

Film Tropa de Elite näitab, kuidas töötas eelmisel kümnendil Rio de Janeiro eliitpolitseinikerühm BOPE. Tegu on narkopolitseinikega, kes  tulistavad enne kui küsivad. Ja kui nad juhtuvad midagi küsima, siis antud küsitlus koosneb neljas osast: 1. suuline küsimine 2.näopeks 3. kilekotiga lämmatamine 4. harjavarre toppimine sinna, kuhu homoseksuaalsed mehed panevad üksteisele oma peeniseid. Mine sa tea, kui palju selles on ilufilminduslikku liialdamist, kuid kindlasti on sellel  mingi tõepõhi all. Aga kindlasti ei saaks selline asi toimuda Euroopas.

Filmi peategelane on antud üksuses kapteni auastet kandev Nascimento. Töö BOPE`s on perse keeranud mehe psüühika ning lagunemas on just isaks saanud mehe suhe oma naisega. Niisiis peab ta kiiremas korras otsima endale asendja ning sõelale jäävad kaks püüdlikku noort politseinikku Neto ja André. Nii Neto kui André on ühed vähesed ausad politseinikud läbinisti korrumpeerunud süsteemis, kus politseinikud pakuvad kohalike ärimeestele katust, müüvad oma ametiauto osasid ja väänavad statistikat, et ülemustele meelejärele olla. Film räägibki sellest, kuidas kahest ausast ja ideaalidega rivipolitseinkust saavad robustsed ja halastamatud BOPE liikmed.

Film on nii visuaalselt kui loo poolest sarnane teise Brasiilia filmikunsti suurteose Cidade de Deusiga. Lihtsalt filmid vaatavad sama probleemi, milleks on Brasiilas lokkav narkokaubandus ja dzungliseadustel põhinev agulielu, erineva rakursi alt. Samas Tropa de Elite ei jää oma kuulsamale kaaslasele mitte kuidagi alla. 

tropa-de-elite

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: