WRESTLER

Ameerika Ühendriigid, 2008.
lavastaja Darren Aronofsky.
osades Mickey Rourke, Marisa Tomei, Evan Rachel Wood jt.

wrestler-poster

Tema nimi on Randy “Ram” Robinson. Kaheksakümnendatel oli Ram üks Wrestlingu suurimaid staare. (Võhikutele selgituseks, et Wrestlinguks nimetatakse Põhja-Ameerikas populaarset komejant-maadlust, kus suured lihamäed müravad omavahel ning varem riietusruumis kokkulepitu alusel etendatakse maadlusringis näitemäng, kus üks osapool võidab ja teine alistub.) Randy kaotas üheksakümndatel sama kiiresti populaarsust nagu tema lemmikbändid Guns`n`Roses ja Def Leppard ning nüüd käibki mees maadlemas suvaliste USA linnade spordisaalides paarikümnepealisele publikule. Kuigi iseenda farsiks muutunud Randy tervis enam ei luba täie tõsidusega “sporti” teha, tõmbab mees ikkagi nädalavahetuseti oma rohelised retuusid jalga, ajab oma kaenlaalused karvadest puhtaks ja astub publike kaasaelamise saatel ringi.

Väljaspool võitlusareeni elab Randy kurba ja üksikut elu. Kuna ainult maadlemisega mees end ära ei elata, töötab ta ka kohalikus poes. Mehe elus on ainult kaks inimest, kes talle midagigi tähendavad. Poes rassimise, solaariumikülastuste ja steroidide ostmise vahepeal käib Randy lõõgastumas stripibaaris, kus töötab närtsinud kehaga striptiisitar Cassidy (Tomei), kellega mehel on tugev tõmme. On ju mõlemad oma “parim enne” ületanud esinejad, kes oleks pidanud juba aastaid tagasi lavalt maha tulema. Peale südameataki saamist otsustab Randy üles otsida ka oma tütre Stephanie (Wood), kellega ta pole aastaid suhelnud. Elupõletaja, kes on unustanud elada, proovib ära leppida oma tütrega, kellest ta ei tea mitte kui midagi.  

Johtuvalt südameatakist otsustab Randy maha panna ka oma maadlejakarjääri ning ta ülendatakse poes laomehest müüjaks. Kuid üsna pea selgub, et Randyle müüja-ametiga seotud alandust ja piinlikkust palju raskem taluda, kui võitlusringi saadavad valusaid ja veel valusamaid hoope. Jah, kuigi Wrestling on näitemäng, siis hoobid ja vigastused on seal üsna tõsised. Mulle meenub üks dokfilm, mille nime ma olen loomulikult ära unustanud, kus üks Wrestlingumaadleja rääkis loo, kuidas ta lavalt kukkudes selgroo murdis ning abituna areeni kõrvale lamama jäi. Kaasmaadleja ei saanud sellest aru ja tümitas teda tooliga selga ning märatsev publik loopis teda Coca-Cola topsidega sõimates teda teesklejaks. Karm ala. Kuid samaaegselt ameti mahapanemisega pakutakse Ramile võimalust võidelda oma tõsiseima vastasega oma hiilgeaegadest- “Ajatolla” nimelise Iraaklasega, kellele ta kaks aastakümmet tagasi kaotas. Kas Randyl on julgust ja tahtmist jumpsiva tervise kiuste sajandi taaskohtumises osaleda?

Wrestler on Mickey Rourke`i film. Rourke on huvitava eluteega. Kaheksakümnedatel oli ta Hollywoodi kuum poiss, kellele oli rolle jalaga segada ning kes arvatavasti väga tihti külastas naisi nende erootilistes unenägudes. Kuid ühel otsustas Rourke sellest elust loobuda ning tegeleda oma tõelise kire- poksimisega, milles ta kukkus haledalt läbi. Uuel sajandil on Rourke kõige koledam Hollywoodi näitleja, kelle filmograafia ainuke särav pärl on osatäitmine Sin Citys. Kuid robustse maadleja roll sobib talle kui valatult. Ma kujutan ette, et aastaid tagasi poksiringis seisnud Mickey Rourke oli filmi tegelaskujuga kuratlikult sarnane- võitleja, kes oma füüsiliste omaduste poolest ei tohiks seal olla. Ja Rourke`i poksiringi sisenemise lugu oli Guns`n`Rosesi “Sweet Child o`Mine”. Kaudselt võib öelda, et Rourke mängib iseennast.

Samuti teeb filmi nauditavaks realistlik, otsekui käsikaameraga üles võetud pildikeel. Sa justkui viibiks Randy kõrval, kui ta poes salati karpi laob ning maadlevate meeste higi lendab sulle näkku. Ja räägitakse 3d`st. “3d my ass”, ütlen ma seepeale. On tegu läbi aegade parima spordifilmiga? Raske öelda, aga selle zanri tippteos on see kindlasti.

wrestler

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: