THE READER

Ameerika Ühendriigid, 2008
lavastaja Stephen Daldry.
osades Kate Winslet (Hanna Schmitz), Ralph Fiennes (vana Michael Berg), David Kross (noor Michael Berg) jt. the-reader-poster
Mõni film lausa nõuab, et vaataja oleks lugenud varem raamatut, millel linateos põhineb. Filmi kahe tunni sisse peab ära mahutama terve raamat ja sestap kärbitakse ja lõigatkse filme nii, et see vaatajatele läbimälutav oleks. Samas võivad selle kärpe tagajärjel mitmed olulised aspektid välja jääda. Ma pole küll Bernhard Schlinki Ilse Kochi traagilise eluteel põhinevat raamatut lugenud, kuid ma usun, et koos raamatuga oleks film palju mõjuvam ja arusaadavam.

Filmi sisu: Sõjajärgne Lääne-Saksamaa. Noore poisi Michaeli ja temast kaks korda vanema Hanna vahel tärkavad tunded. Iga päev peale kooli ruttab Michael Hanna poole, kus nad aega viidavad. On ainult üks reegel- enne peab Michael Hannale raamatut ette lugema ja seejärel võib Michael temaga suguühtesse astuda. Õnnelik suhe saab ühtäkki lõpu, kui Hanna kaob jäljetult. Noormehe ja naise taaskohtumine toimub pea 10 aastat hiljem, kui juurakooli üliõpilane Michael satub praktika käigus külastama kohtuprotsessi Auschwitzi vangivalvurite üle, kus Hanna üle peetakse kohut. Peagi saab selgeks, et naisel on väga tume minevik.

(ettevaatust, spoilerdan!)

Filmi põhiküsimus näib olevat: “Mida oleksid teinud Sina koonduslaagri valvurina?” Just sellesama küsimuse esitab Hanna kohtunikule ja see sama karje nõuaks justkui kaastunnet Hannale. Samas jätab lavastaja ütlemata, mis tegelikult laagris toimus. Kas Hanna töötas heameelega Auschwitzis valvurina? Miks lasi Hanna 300 juudil kirikusse sisse põleda? Kuidas ta tundis ennast hiljem peale laagris toimunud sündmusi? Miks ta varjas oma kirjaoskamatust? Kas selle pärast, et ta ei julgenud oma kirjaoskamatust tunnistada ja ta seetõttu üksi raskeima karistuse sai,  peaks ma Hannale kaasa tundma? No, tänan ei. Ma saan aru, et Stephen Daldry tahis vändata linalugu, kus vaataja kaasa mõtleks ning tunnetaks Teise Maailmasõja keerulist olukorda. Kuid sellisel kujul on tegu lihtsalt erootlise armastusfilmiga, mis lõppeb traagiliselt. Kusjuures nii erootlise filmiga, et ärahellitatud alla 17- aastased Ühendriiklased tohivad seda filmi näha ainult koos vanema inimesega.

Kui osatäitmistest rääkida, siis hea meelega vibutaks sõrme Ralph Fiennese poole- mees ei mananud terve filmi jooksul mitte ühtegi emotsiooni esile. Sellist amatöörlikku haltuuraotsa nii korralikult näitlejalt poleks osanud oodata. Samas teised näiteljad olid tublid- Saksa juurtega noormehe David Krossi ja Kate Winsleti osatäitmised olid vägagi korralikud. Huvitav ainult, miks David Kross filmi kaasati- Hollywoodis näib olevat varjatud kokkulepe, et sakslasi peavad mängima Briti näitlejad. Praeguses olukorras oli üsna tobe kuulata näitlejate aktsente- Winslet purssis püüdliku naisnäitlejana saksa aktsendiga inglise keelt, noor Kross proovis rääkida võimalikult puhast inglise keelt ja Fiennes ei viitsinud aktsenditamisega üldse jännata.

PS: Huvitav, mõlemad seninähtud parima filmi Oscarile kandideerivad filmid (Button ja Reader) on pettumused olnud. Ei teagi, kas julgeb teiste kallale asuda.

reader2

Enne lugemine…

the-reader

… ja siis seks.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: