HUNGER

Ühendkuningriigid, 2008.
lavastaja Steve McQueen.
osades Michael Fassbender, Stuart Graham jt.

hunger-poster

Esimene katse filmi vaadata:  toimub filmiõhtu koos alkoholitarbimisega, või õigem oleks öelda alkoholiõhtu filmitarbimisega. Kuskilt ilmub filmikavva Hunger- ikkagi PÖFFil parimaks linateoseks valitud film. Vaatad filmi, midagi ei toimu. Tood külmikust endale Alexandrit. Vaatad filmi, ikka midagi ei toimu. Tood endale veel ühe Alexandri. Pooltel inimestel on juba filmist kopp ees ning nad hakkavad juttu ajama ja ringi tuuseldama. Tood endale veel ühe Alexandri. Filmis tuleb esimene dialoog, mis on nii raju Iiri aktsendiga, et midagi ei saa aru. Lööd käega ja paned Shaun of the Deadi peale.

Teine katse filmi vaadata: Kuna seekord on teada millise filmiga on tegu, teen kõik teisiti kui paar kuud varem. Ronin öösel teki alla, kustutan toas tuled ja süvenen täielikult McQueeni poolt pakutavasse pildigaleriisse (kusjuures ma rängalt pettusin, kui nägin, et härra McQueen on neeg..khmm..afroinglane- ma mõtlesin, et mõni iirlane räägib oma rahva raskest saatusest). Ja niimoodi, stseen-stseenilt filmi ette teades, töötab see film suurepäraselt.

Filmi fookuses on kaks meest- vangivalvur Ray Lohan ja IRA võitleja Bobby Sands. Esimene on vangivalvur, kes koos töökaaslastega peab iirlasi kantseldama. Kantseldamise alla kuulub ka vangide peksmine nende korralekutsumiseks. Samal ajal Ray kardab oma elu eest ja põhjusega. Temagi oli lõppkokkuvõttes üks paarikümnest IRA poolt tapetud valvurist. Huvitav, palju valvuritele selle töö eest maksti? Töö oli eluohtlikum, kui kiivritestimine. Teine “peategelane”  Bobby Sands on mees, kelle eestvedamisel alustatati surmani minevat näljastreiki. Kusjuures Sands sai peale oma surma üsna kuulsaks- tema matustele ilmus 100 000 inimest ja tema järgi nimetati üks tänav Pariisis. Aga selles filmis pole tähtsad tegelased. Inimeste ja nendevaheliste suhete asemel keskenub McQueen visuaalsele poolele.  Kunstnikule omased jõulised, pikad, üheplaanilised kaadrid. Ja väga mõjusad sellised.

Paar lisadialoogi poleks filmile paha teinud- oleks võinud näidata rohkem vangide omavahelisi suhteid. Vangide vahel pidi ju ometi mingi ühtlustunne ja usaldus olema. Praegu jäi filmist selline mulje, et kõik nokitsesid omaette ja läksid siis vabasurma. Midagi pidi ju olema, et keegi alt ära ei hüpanud. Aga kui filmikreedoks on “Üks pikk kaader uriinikoristamisest on parem kui tuhat sõna.”, siis Eigo lepib sellega.

hunger

Advertisements

One Response to “HUNGER”

  1. […] – 9/10LiveForThis – 9/10Spellbound – 9/10Eigo – 8/10Fletchu – 8/10Lizzahy – 8/10Paranoiadisco – 8/10Soprano – […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: