DEFIANCE

Ameerika Ühendriigid, 2008.
lavastaja Edward Zwick.
osades Daniel Craig, Liev Schreiber, Jamie Bell jt.

defiance-poster

Teise maailmasõja ajal ja järel oli metsavendlus levinud terves Ida-Euroopas. Eestis ja Lätis oli säärane vastupanuliikumine üsna hädine, kuid näiteks Leedus, Poolas ja Ukrainas oli liikumine  massiline. Kuid selle asemel, et teha film ühe rahva võitlusest oma kodumaa eest, tehakse film hoopis juutide kannatustest. Ma ei saa aru, mis natside ja juutide maania Hollywoodis lahti on läinud. Võiks ju vändata mõne ajaloolise filmi , mis ei alga Hitleri kõnega.

Film räägib kahe täisealisest vennast, kelle vanemad ja naised tapetakse natside poolt. Nii pagevad Tuvia (Craig)  ja Zus (Schreiber) Bielski koos oma kahe noorema sugulasega metsa. Laantes redutades kohtuvad nad kümnete teiste metsa pagenud juutidega ja üsna pea tekib neist üsna arvestav metsakogukond. Kuid peagi tekivad spontaanselt laagrit juhtima hakanud Tuvia ja Zusi vahel pinged. Nimelt leiab üllam Tuvia, et enda kogukonda tuleb võtta kõik juudid olenemata nende soost ja vanusest ja tervisest ja oskustest. Samas Zusile ei meeldi, et ta peab vigastele toitu koguma ja nende eest hoolitsema ja otsustab koos paari kaaslasega liituda Nõukogude sõjaväega. Nii proovib kogukond sõja ja talve üle elada järgides kolme põhimõtet:  “Me ei muutu selliseks nagu on nemad (loe: juudivastased), isegi kui me peame neid tapma.”; “Meie kättemaks on ellujäämine” ja “Me muutume sõdalasteks nagu olid Maccabee`d (kurat, ma ei teagi, mis nende juudisõdalaste Eesti keelne vaste on)”

Üsna mitmeid sõjateemalisi filme valmis vorpinud Edward Zwick (Blood Diamond, The Last Samurai) lendab orki, millesse kukuvad paljud tõsielusündmustel põhinevaid filme valmistavad lavastajad. Pahatihti on päriselt ajaloos toimunud sündmused liiga igavad, et sellele vundamendile kahetunnist filmi üles ehitada. Sama probleem on ka Vastuhakuga. Ja need vähesed korrad, kui saaks pinget korralikult üles kruvida hakkab Zwick jändama sigri-migri aeglustusega, kus toimunust ei saa midagi aru. Nii on filmi sümpaatseim osa hoopis olustik. Oma kodinatega mindi otse sündmuspaika ja film võeti üles Poola metsades. Nii oli loodus ja ilm täpselt selline nagu ta olema peaks. Samamoodi oli väga sümpaatne kuulata Hollywoodi näitlejate suurepärast vene keelt, mida kuuleb filmis rohkelt. Mina oma olematu vene keele oskusega pole ehk parim hindaja, kuid kinosaalis olnud vene publikule vist samuti see vene keel istus. Vähemalt seekord polnud venelased saalis naerust kõveras, kui mõni näitleja vene keelt purssis.

defiance1 Mu nimi on Bielski, Tuvia Bielski – Ahah

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: