LÅT DEN RÄTTE KOMMA IN

Rootsi, 2008.
lavastaja Tomas Alfredson.
osades Kåre Hedebrant, Lina Leandersson, Per Ragnar jt.

okei

lat-den-ratte-komma-in-poster

Ma alatasa vaatan ja imestan Eestlaste filmimaitset. Sellal kui Twilighti sarnane junnvampiirifilm meelitas kinosaalidesse kuude kaupa tuhandeid inimesi valitseb Rootsi vampiirifilmi Låt den rätte komma in ajal saalides tühjus.  Kell pool 7 õhtul oli kinosaalis kokku 4 inimest. 4! Muidugi on selline pinnas soodus neile inimestele, kelle salajane seksuaalfantaasia on tühjas kinosaalis kabistamine. Võtke töölt vaba päev, valige mõni päevane seanns välja, viige salaja pudel vahuveini saali ning mõnus oleng võib alata. Filmi enda nimi on ka mõnusalt kahemõtteline- “Lase sisse see õige”. Kuigi tegelikult oleks asjalikum mõte siiski ka filmile pilk peale visata, sest tegu on päris asjaliku linateosega.

Filmi peategelane on koos üksikemaga elav 12-aastane Oskar, kes elab üsna nüri 12-aastase poisi elu: vanemad on lahus ja eriti ei hooli noormehest, koolis pidevalt kiusatakse teda ja ega poisil eriti sõpru peale raamatute ja ruubiku kuubiku pole. Ühel päeval kohtub Oskar hiljuti naaberkorterisse kolinud Eliga, kelle juures on midagi kahtlast…

Tegelikult on selle filmi kohta imelik öelda õudusfilm, sest veristamist ja pinevust on minimaalselt.  Pigem on tegu maalilises Rootsi talves üles võetud draamaga, mis räägib koolivägivallast ja üksildusest (ma siiani arvan, et kogu film on peast ärakruttinud Oskari väljamõeldud maailm, kuigi otsest vihjet sellele filmis pole) ja kahe lapse vahel tärkavast lähedustundest, võiks isegi öelda armastusest. Omalaadi huvitav on see, et lastele, kellele see film võiks sõnumi ja temaatika poolest suunatud olla,  ei tohi seda filmi vanusepiirangu tõttu näha. Ja mille pärast see vanusepiirang on- paari veristamise pärast, mida spetsiifiliselt ei näidata ja ühe alasti alaealise alakeha näitamise pärast. Ja üleüldse on see film kuratlikult pedofiilne- Elit mängivas Lina Leanderssonis on midagi kütkestavat kuigi ta on kuradi 12. Aga jah, minu maitse jaoks polnud selles filmis ei piisavalt verd ega ka piisavalt draamat. Kuigi film iseenesest on täitsa huvitav.

lat-den-ratte-komma-in1Ei ole ma veel selles eas,

et nii kaua kuuvalgel ööl

võiksin seista su kõrval siin.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: