TAKEN

Taken.
Prantsusmaa, 2008.
lavastaja Pierre Morel.
osades Liam Neeson, Famke Jannsen, Leland Orsen, Maggi Grace, Holly Valance jt.

okei

 

taken-poster

Bryan Mills (Neeson) on endine tippspioon, kes äsja jäänud pensionile. Nüüd, kui mehel on rohkelt vaba aega, proovib ta oma tütre Kimiga lähedaid suhteid taaselustada. Kuid see pole eriti lihtne, sest tütar ja ema elavad nüüd ema uue padurikka mehega. Teate küll filmiklišeesid, kus õige isa toob tütrele sünnipäevaks karaokemasina, samas uus kasuisa kingib hobuse. Täpselt nii ongi. Samal ajal püüab Bryan igakülgselt oma tütart hoida ning sestap talle absoluutselt ei meeldi 17-aastase tütre plaan minna koos oma sõbrannaga paariks nädalaks Pariisi “muuseumidesse”. Kuid muidugi ei võta keegi mehe “ma tunnen maailma, see on ohtlik” manitsusi tõsiselt ja Kim sõidabki sõbrannaga Pariisi, kus nad juba esimesel päeval litsistamise eesmärgil ära röövitakse. Maruvihane Bryan lubab telefoni teel röövijad üles otsida ja nad maha tappa ning hüppab koos diktofoniga lennukisse. Kuid oh häda, Bryanil on ülesande sooritamiseks ainult 96 tundi, sest muidu…ee…stsenaristid Besson ja Kamen vist ei saanud ise ka aru, miks Bryanil on ainult 96 tundi aega, aga see polegi oluline, sest tund-tunnilt vähenev aeg on lahe. Igatahes järgneva 96 tunni jooksul peab ta oma tütre üles leidma, kusjuures ainsaks niidiotsaks on tütre viimane telefonikõne röövimise hetkest.

Kõigepealt 45 minutit vaikset eelmängu ning seejärel 45 minutit klassikalist märulit- Neeson peksab ohvrilt mingi vihje välja; sõidab saadud vihjele toetudes uuele objektile; näeb, et tema tütart pole seal; tapab albaanlased ära ja ring hakkab taas otsast peale. Ei midagi uut ega huvitavat.

Siiski on filmil kaks plussi žanrikaaslaste ees:

1. Liam Neeson, kes on karmi pereisana kuradima lahe. “Ma leian su üles ja tapan su ära”  kõlab tema suust usutavalt ja hirmuäravatavalt. Ja 60 aastase vanahärra ringijooksmisi ja kaklemisi on alati lõbus vaadata a la Roger Moore hilistes Bondides. Üks põhjus, miks Neeson lahe välja paistis oli ka muu näitlejaskonna küündimatud sooritused. Filmi produtsent sai arvatavasti mitmeid blowjobe, sest teisiti pole võimalik seletada Kimi mänginud Maggie Grace`i ja popstaari mänginud Holly Valance kaasamist filmi. Mitte, et muu seltskond parem olnuks.

2. Filmi tempo- poolteist tundi head tempot, kus tagasi ei vaadatud ning seisma ei jäädud. Igasugused armustseenid ja muu selline pask on ära jäetud ning keskendutakse vaid tütre leidmisele. Vahepeal tekkis juba hirm, et Neeson astub seksuaalsuhtesse ühe hooraga, aga õnneks jäi küünlavalgusel amelemise stseenid teistesse filmidesse. Prantslased tegid Hollywoodi paremini kui Hollywood ise. 

taken

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: