TAKING CHANCE

taking_chance_posterTaking chance

Ameerika Ühendriigid

2009

lavastaja Ross Katz

osades Kevin Bacon jt

äge

Tõestisündinud lool ehk Lt. Col. Michael Strobli meenutustel põhinev film tema teekonnast 19-aastaselt Iraagis hukkunud Chance Phelpsi surnukeha kõrval. Nimelt oli Strobl (Bacon) vabatahtlik transportima võhivõõra sõduri kirstu Doveris asuvast sõjaväebaasist läbi Philadelphia ja Minneapolise Billingsis asuva perekonna juurde. Ja põhimõtteliselt sellega ongi kogu filmi sisu ära öeldud.

Ross Katz murrab oma lavastajadebüüdis kõikvõimalikke filmireegleid. Filmi sisu saab kokku võtta ühe lausega, dialoog mahuks väikese käekirjaga kirjutatult a4 paberile ja sisuliselt on tegu maailma kõige sisutühjema roadmoviega. Kuid siiski mõjub see film väga mitmel tasandil, olles ühekorraga vananenud sõduri kahetsusreis (Strobl: “Ma peaks olema nende sõduritega Iraagis, aga selle asemel ma  töötan sõjaväekontoris. Kõik mu sõbrad sõdivad, aga mina küsisin pikendust kuubikus töötamiseks, kuigi mind on treenitud sõjamasinaks.”), austusavaldus kõikidele sõduritele ümber maailma ja suurepärane järelhüüe Chance Phelpsile. Filmirullile on tikitud väikseid detaile, mis lõppeks poevad naha alla: surnud sõduri näppude pesemine verest; kõrvalseisjate pilgud; protseduurireeglid, mida Michael Strobl peab täitma lennujaamades näiteks lennuksit välja tulevale kirstule au andmine jne. Kõige selle juures õnnestub Ross Katzil hoiduda Ameerika ülistamisest ja klišeedelõksu jäämisest, mis selliste filmide puhul kipub probleemiks kujunema. Tugev debüüt ja nö kahe suitsu film (peale filmi lõputiitreid lähed otsejoones rõdule ja teed vaikuses kaks suitsu.)

taking chance

Advertisements

One Response to “TAKING CHANCE”

  1. Kevin Bacon peaosas, siis peab küll vaatama. Iraagi teemalisi polegi ammu näinud, aga eks ka sellepärast, et enamus on ülistuslaulud. On ka erandeid…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: