GRAN TORINO

gran torino posterGran Torino

Ameerika Ühendriigid

2008

lavastaja Clint Eastwood

osades Clint Eastwood ning kamaluga Aasia päritolu mehi ja naisi

okeiMinu vanavanemate kodu Lääne-Virumaal jäi vahepeal kahetsusväärsel kombel tühjaks ja nii otsisime paar aastat tagasi inimest, kes sooviks üksikus kohas asuvas talus tasuta elada, majapidamisel silma peal hoida ja nö valvuri tööd teha. Esimesena leidsime kuulutuse abil vana naise, kellel oli 4 koera. Paberil näis asi perfektne, sest mis valvaks maja talu paremini kui 4 koera. Kahjuks osutus naine ise Simpsonite Crazy Cat Ladyks, ainult kasside asemel olid koerad.

Peale paari kuud otsustas see naine õnneks ise lahkuda ja järgmine inimene, kelle me kuulutuse abil tallu elama leidsime oli 77-aastane vanahärra. Ausalt öeldes pole ma varem nii kõbusat ja tegusat 77-aastast härrasmeest näinud. Eelmisel nädala sai talu kõrval olevast metsast küttepuid veetud ja ta suutis imetabaselt hästi endast 55 aastat noorema minuga sammu pidada. Täiesti aus olles, siis pigem oli minul raskusi tema tempos püsimisega. Peale mitmetunnist metsas rügamist viskasin väsinuna pikali, kuid tema hakkas otsejoones sauna tegema ja vedas raskeid ämbreid edasi-tagasi. Saunaski suutsin ma vastu pidada ainult kümmekond minutit, kuid tema oleks võinud lauskuumusesse jäädagi.

Miks ma seda räägin? Gran Torino ajal vajusin ma mõttesse, et kumb võidaks omavahelise kakluse: kas Gran Torino peategelane Walt Kowalski või see maakodu valvav Arved. Walt Kowalski oli üsna kõva mees ja suutis paksu Aasia gängsteri ära taguda. Samas, kes meist ei suudaks seda teha? Lisaks räägib Walti kahjuks asjaolu, et ta köhib verd. Samas Arved pole Korea sõjas käinud, kuid vastukaaluks on ta omaaegne Eesti meister poksis. Tasavägine värk ühesõnaga.

Filmist endast ei viitsigi nagu rääkida, sest kõik on sellest juba midagi kirjutanud ja Soprano alloleva lõigu signeerin kahe käega, sest ma olen üliandekas tüüp ja suudan mõlema käega allkirja teha.

Paraku jääb film natukene nõrgaks. Amatööridest näitlejate paraad tõmbab vägisi kvaliteeti alla. Filmil oleks palju tugevam mõju, kui noort poissi oleks mänginud võimekam näitleja. Sama poisihakatis üritab alguses varastada pealkirjas mainitud masinat, kuid jääb haledalt vahele ja Walt hakkab talle eeskujuks. Õpetab poisile enda eest seisma ning isegi mehe kombel rääkima.

Gran Torino’l on üüratult pikk build-up. Õnneks tasub pikk sissejuhatus finaalis ära ja see vähene võeti kenasti kokku. Lõpus sõideti autoga päikeseloojangusse “Gran Torino” loo saatel, mida laulab Clint isiklikult. GT on Clint’i show ja sobilik punkt soliidsele näitlejakarjäärile. Lavastaja parimad päevad on loodetavasti veel ees.

edit: Kaks asja tulid veel meelde, mida ma tahtsin öelda. Esiteks on sellel filmil elutropp pealkiri. Teiseks saab juba teist Eastwoodi filmi järjest ilus naispeategelane julmalt tappa (eelmises filmis kolgiti Jolied hullumajas ja nüüd sai alloleval pildil olev Aasia näitsik nuuti). Freudil oleks nii mõndagi Clinti kohta rääkida.

gran torino

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: