MILK

milk posterMilk

Ameerika Ühendriigid

2008

lavastaja Gus van Sant

osades Sean Penn, James Franco jt.

äge

See on nii nunnu, et Limonaadikinos jookseb enne filme reklaam üleskutsega “Ära tõmba filme, see on PÄHH”. Samal ajal läheb Eesti kinolevil üle aasta, et Oscaril möllanud filmid kinolinale tuua. Olgem ausad, paljud Ameerika tippfilmid ei jõuagi Eestisse, rääkimata muu maailma teostest. Sellises provintsis nagu Eesti on tobe rääkida, et  internetipiraatlus on jube halb asi.  Mis nad ootavad, et kõik vaataks rahumeeli Jääaeg kolme ja muheleks mõnust? Igatahes ma rumala peaga vaatasin Piima ära just viiv enne seda, kui see Sõprusesse jõudis. Võta näpust, eksole.

Tegelikult oli selle filmi vaatamine mul plaanis juba pikemat aega, aga Oscari gaala rikkus filmi maine totaalselt ära. Nimelt tuli filmi noor stsenarist peale võitmist lavale ja hakkas ulguma ja kurtma, kui raske elu tal homoseksuaalsena on ja blä-blä-blä. Ma eelarvamuste kütkes oleva inimesena tegin otsekohe järelduse, et tegu ongi homohala filmiga. Noh, et Eestisse jõudes on filmi nimi “Harvey Milk- kuidas homod halavad.”.  

Aga tegelikult on tegu mõnusa filmiga ja seda tänu Sean Pennile. Penni oskus emotsiooniskaalal laveerida on kadestamisväärne: ühel hetkel on ta rõõmust kilkav Linnar Priimägi ja teisel oma lähedase kaotamisest põrandale nutma vajuv Harvey Milk. Nähtud-tehtud värk Penni poolt, aga toimib igal korral. Mis nii viga Oscareid korjata. Ja ega teisedki näitlejad Pennist maha ei jäänud. Üks lahedamaid uue põlve näitlejaid James Franco oli äge nagu alati ja Cleve Jones väikese lokk-karvik-homomehena oli ka meeldejääv. Ainult Josh Broliniga on see jama, et minu kujutluspildis jääb ta meheks, kes põgeneb kabuhirmus Javier Bardemi eest ja muudes rollides on ta kuidagi kohatu. Tegelaste poolest on see filmi nii homo, kui võimalik, sest terve filmi peale oli üks naistegelane ja seegi kole lesbi.

Remark 1: Filmi kaasvaataja Eva-Liisi sõnul see ei ole erutav, kui  kaks ägedat meest (selle filmi puhul siis Penn ja Franco) omavahel suudlevad ja amelevad. Ma kujutan ette, kui Megan Fox ja Scarlett Johansson omavahel ameleks, siis see mind küll kusagilt kõditaks.

Kui näitlemine kõrvale jätta, siis muidu on film täiesti tavaline (loe: igav ja üllatustevaba) eluloofilm nagu eluloofilmid ikka. Täristame ruttu 10 aastat mehe elust ette ja ärme millesegi süvenema hakka. Gus Van Sant tegi ootamatult klassikalise filmi järgides ka eluloofilmide põhireeglit “lõpp PEAB olema mage.” Ju muidu šokeerimisaldis vanahärra mõtles, et suudlevad mehed kinolinal on juba piisavalt šokeeriv asjaolu ja ei hakanud filmile rohkem vinte peale keerama.

Remark 2: Ma käisin just suitsul ja nägin maailma kõige väiksemat siili, kes aevastas. Faking lahe, selle eest võib filmile punkti juurde panna.

See on muidugi üsna halenaljakas, et Leedu on homoõiguste küsimuses praegu samas seisus nagu USA 40 aastat tagasi. Nimelt seal võeti vastu seadus, mille järgi isik, kes agiteerib avalikus kohas homoseksuaalsete suhete poolt, paneb toime kuriteo, mida karistatakse rahatrahvi, aresti või ühiskondliku tööga. Samuti taheti seal homoseksualismi võrdustada zoofiilia ja nekrofiiliaga, mis ei läinud läbi. Ma kahtlustan, kui Eestis pandaks samad küsimused rahvahääletusele, siis üsna suure tõenäosusega saaks ka siin samad tulemused. Elagu Nõukogude Liidu mentaliteet!milk

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: