UP

up posterÜles

Ameerika Ühendriigid

2009

lavastajad Pete Docter ja Bob Peterson

äge

Nullnullindate alguses said Hollywoodi teravamad pliiatsid aru, et lastele mõeldud animatsioonides pole emmedel-issidel midagi vaadata ja neil hakkab kinos lihtsalt igav. Lapsevanem käis lapsega korra kinos ära, kooles seal igavusse ja järgmine kord saatis lapse kinno vanaemaga. Aga vanaemad ostavad teatavasti pensionäripileti ja oma niigi ahtakese pensioni eest ei jaksa lapselapsele lastekombot osta. Nii jääb arvestatav raha saamata nii filmikompaniil kui ka kinol endal. Antud olukorra vältimiseks hakkas Ühendriikidest tulema riburada pidi animatsioone, kus on nalju nii lastele kui nende vanematele. A la Shrek, mida ma tegelikult pole näinud, aga väidetavalt on seal ka lapsevanematel lõbus.

Kuid Up viib antud teooria uuele tasemele. Antud filmi sisu on tegelikult vägagi kurb ja nukker. Sellal, kui laps naerab rääkiva koera peale võib nõrgema närviga lapsevanem lapse kõrval vanahärra Carl Fredrikseni loo pärast pisaraid valada.

Carl Fredriksen on üksinduses vanaduspõlve pidav härrasmees, kes peagi peab siirduma vanadekodusse teiste omasuguste juurde pensionipõlve veetma. Mehel on seljataga ilus ja pikk kooselu Elliega, kuid paaril jäi nii mõndagi tegemata: ei õnnestunud neil saada lapsi ja tegemata jäi ka noorena planeeritud reis Lõuna-Ameerikasse Paradiisijoale. Kui lõpuks Carl tahtis paari ühise unistuse teoks teha ja oma kaasa reisile viia, läks Ellie manalateele. Carlil on oma lubaduse murdmise ja reisi mitte toimumise pärast rängad südamepiinad ja nii otsustabki ta vanadekodu asemel sõita oma õhupallide najal lendava majaga Lõuna-Ameerikasse. Särtsu ja lõbususe toovad filmi kogemata reisile kaasa sattuv noorskaut Russel, rääkiv koer Koer ja džunglisügavustes pesitsev hiigellind Kevin. Loomulikult pole ka nemad üdini positiivsuses suplevad tegelased: Russel on vanemate tähelepanust ilma jäänud ja isa hoolitsust taganuttev väike rüblik, Koer on teiste koerte ja oma omaniku poolt allasurutud ja Kevin elab alatises hirmus enda ja oma laste pärast, sest rändur Charles Muntzi kinnisidee on antud ainulaadse linnu kinninabimine. Igati kurva alltooniga lugu ühesõnaga.

Film ise on ilus nagu Pixar ikka. Wall-E esimene pooltund jääb pildilise poole maalilisuse poolest Pixaril arvatavasti ületamatuks mitmeks heaks aastaks, kuid kirgasust ja rõõmsaid värve on kogu raha eest. 3d pole enam uudistoode ja Up selles osas midagi uut ei paku. Pigem on lähenetud asjale konservatiivselt ja publikusse esemeid ei lennutata ning neid kuristikku ei kukutata. Vaataja väga palju ei kaota, kui tahab filmi originaalkeeles ja 2d vaadata. Noh, mulle näiteks need eesti keelsed dubleeringud ei lähe kohe üldse peale. Ehk saaks seegi film minu käest kõrgema hinde, kui seda näinuks originaalkeeles. Naljad on lihtsalt siis vahetumad ja tabavamad. Samas seekordne pealelugemine väga häiriv polnud, Priit Võigemasti Ruja etenduse Rein Rannapi häälega koer oli väga lahe!

PS: Miskipärast reklaamitakse treilerina näidatud lõike kui katkendeid filmidest. Tegelikult huuj olid sellised kohad filmis, eksole, Forum Cinemas.

up

Advertisements

One Response to “UP”

  1. The best movies ever

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: