INGLORIOUS BASTERDS

inglourious-basterds-movie-posterVääritud Tõprad imdb`s

Ameerika Ühendriigid

2009

lavastaja Quentin Tarantino

osades Brad Pitt, Diane Kruger, Mélanie Laurent, Christoph Waltz, Daniel Brühl, Eli Roth jt

okei

Suvepuhkus koos 35 kraadise suveilma ja Vahemeres ujumisega on lõppenud ning nüüd oleks paslik taaskord oma näpud Eesti kinomaastiku pulsile suruda. Nii saigi augusti viimasel päeval teha vaikselt klassikaks kujunev kolme-filmi-kinopäev ja loomulikult ära vaadatud Vääritud Tõprad, sest “kui sa pole sõda läbi Tarantino silmade näinud, siis sa pole sõda vapsjee näinud”.

See reklaamlause on muidugi sulaselge vale, sest kogu filmi tegevustik on tuttav sarjast `Allo `Allo. Restoranimärul; kino sabotaaž; inglane, kes maskeerub sakslaseks; ameerikalsed, kes maskeeruvad itaallasteks; kuri SS mees jne. Tuleb ju tuttav ette. Kui kõik tegelased rääkinuks erinevate keelte asemel aktsentidega inglise keelt oleks olnud täismäng.

Kui juba petlikule reklaamile jutt läks, siis niisama valedele jälgedele juhtivad olid filmi treilerid ja plakatid. Nendest jäi mulje, et Vääritud tõprad on kahe ja poole tunnine lausveristamine. Tegelikult sai Tõpraste natsitapp magedalt vähe ekraaniaega ja suurem osa filmist kulus erinevate tegelaste vahelistele dialoogidele, triloogidele ja multiloogidele. Tarantinole meeldivab näidata pikki vestlusi ja sellega oma geniaalset sõnaseadmist. Aga no pagan võtaks, stseene pole mõtet ka liiga pikkadeks venitada. Näiteks äraarvamismäng tolleaegse Prantsusmaa Levikas. Arusaadav, et Tarantino tahtis pinget kruvida, aga säherdune venitamine küll efekti ei andnud. Pigem tekkis tahtmine karjuda “T*ra, kas hakkab  midagi toimuma või te jäätegi sinna juttu ajama.” Mitmete stseenide igavaks ja tüütuks muutumisel saab olla ainult kaks võimalust: See oli taotuslik või Tarantino on muutunud nüriks ja pehmeks. Tõenäolisem on teine variant, sest film oli Tarantino paremate filmide mõõdupuu järgi iga külje pealt nõrguke.

Näiteks suudab QT alati leida rollidesse suurepäraselt sobivad näitlejad, kes teevad filmides vaat et elurollid. Seekord seda öelda ei saa. Okei, kogu Eurooplaste kamp oli korralik (eriti muidugi Christoph Waltz Hans “BINGO” Landana ja übermeelas Mélanie Laurent), aga teised tegid küll alla igasugust arvestust rollisooritused.

Ja mis see film üldse olema pidi? Üle võlli keeratud juutide kättemaks või mis? Minule kui ajalootruule härrasmehele selline jant kohe üldse ei meeldinud.

Okei, nüüd ma olen filmi vist ainult kritiseerinud. Ega see nüüd sitt ka polnud. Hans Landa tegelaskuju oli tegelikult üsna geniaalne ja paar head nalja sattus ka sisse (kasvõi Aldo Raine teeskelmas itaallast). Aga need paar sähvatust filmi üldmuljet siiski päästa ei suutnud.

inglourious_basterds

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: