THE HURT LOCKER

hurtlocker1 Piinakamber imdb’s

Ameerika Ühendriigid

2008

lavastaja Kathryn Bigelow

osades Jeremy Renner, Anthony Mackie, Brian Geraghty, Ralph Fiennes jpt.

klassika

Sõjafilmide loomusesse on justkui sisse kirjutatud poole valimine ja vastandamine. Head juudid vs pahad natsid, head ühendriiklased vs pahad vietnamlased/afgaanid/iraaklased, head eestlased vs pahad venelased ja seda rida võiks jätkata lõputult. Mehed teavad juba poisieast, et sõjafilm tähendab hea ja paha võitlust ja sestap on Kathryn Bigelow naiselik puude Iraagi sõja teemal justkui ootamatu päikesepaiste sombuses oktoobris. Oh ei, ma ei taha öelda, et see film on naiselik. Kaugel sellest- verd  ja mehisust ja higi on Piinakambris sama palju, kui žanrikaaslastes. Kuid selle filmi fookuses on sõdurid, keda ei heroiseerita. Sõdurid, kes teevad oma tööd. Sõdurid, kes tahavad saada koju. Sõdurid, kelle ainus oskus on sõjas osalemine.

Film räägib kolmeliikmelisest pommirühmast, kuhu kuuluvad Sanborn (MacKie) ja Eldrdige (Geraghty) ja nende ülemus Staff Sergeant William Jamesist (Renner). Nende kolme mehe missiooni viimasest 38-st päevast antud film räägibki. Mustanahaline Sanborn on elupõline sõdur, kellele meeldib, kui asjad liiguvad täpselt reglementi mööda. Mees, kes on elus piisavalt sõdu näinud, teab et ellujäämiseks peab kõik toimima perfektselt. Sestap ei suuda Sanborn kuidagi alla neelata William Jamesi kaootilist töötamist. Rühma noorim liige Eldridge on vaimse kollapsi äärel olev noormees, kelle psüühikale jätavad sõjakoledused aina rängemaid jälgi.

Kuid filmi peategelane on siiski Jeremy Renneri poolt suurpäraselt mängitud William James (julgen ennustada, et mees teeb antud rollisooritusega lennu Hollywoodi teravama näitlejatipu sekka). James liitub kolmepealise tiimiga peale eelmise rühmaülema hukkumist ja uue rühmaülema töömeetodid on pehmelt öeldes kummalised. Mees ei hooli reeglitest ja tegutseb sageli omapäi- näiteks teeb ta suuremaid pomme kahjutuks ilma kaitseriietuseta, sõnades “Kui ma peaksingi õhku lendama, siis teen seda vähemalt mugavas riietuses”. Bigelow püstitab oma filmiga küsimuse, kas elukutselise sõjaväelase ameti võlu on Jackassliku adrenaliinilaksu saamine, mida tavaelus ei saavuta. Samas tekitab püstihull James ülejäänud meeskonnaliikmetes paksu verd, mis jõuab vahepeal isegi nii kaugele, et mehed teoretiseerivad oma ülemuse õhkulaskmisest.

Film ülesehitus on niisamuti üsna hüplik. Sujuva loo arenduse asemel koosneb film justkui stseenist stseeni hüppamisel, kusjuures ainsaks pidepunktiks on meeste erinevad ülesanded elik pommid. Olgugi, et film on täis ebaloogilisusi (näiteks säherdune reeglitest mitte kinni pidav pommirühma töötaja, kes seab oma kaaslased pidevalt ohtu, pandaks päriselus esimesele kojusõitvale laevale), siis need õnneks häirivaks ei muutu. Niisama hüplik nagu on filmi ülesehitus on ka kaameratöö, mis kahasse tundmatute näitlejatega annab filmile mõnusa sõjadokfilmi tunde, mis imeb sind endasse. Realistlike pommiplahvatuse ajal varjad pea kätega ja kinost väljudes pühid instinktiivselt Baghdadi kõrbetolmu õlgadelt.  Üsna humoorikas on ka tuntumate nimede ülesastumine filmis- kõik Ralph Fiennesed, Guy Pearced, David Morsed teevad filmis vaid episoodilised osad ja ilmuvad ekraanile minutiks-paariks. Justkui meeldetuletamiseks, et tegu on siiski fiktiivse-, mitte dokumentaalfilmiga.

hurtlocker2

Advertisements

3 Responses to “THE HURT LOCKER”

 1. Tõesti üle pika aja üks karastav sõjategevus. Eriti meeldivalt oli koostatud linna vahel jalutamine ja kriisiolukordade tekkimine, kus iga isik, kas laps või vanur, võib olla potentsiaalne enesetapja või lõksu meelitaja. Mehed tõmbuvad pingesse ning kaamera liigub närviliselt ühelt inimeselt teisele. Olen blogis ka kirjutanud sellest. Kaalun tõsiselt uuestivaatamist.

 2. Trooja Helena Says:

  Vaatasin ka filmi just ära. Googeldasin ja leidsin muuhulgas ka selle lehe.

  Nii.
  Mitte “Kui ma peaksingi õhku lendama, siis teen seda vähemalt mugavas riietuses”, vaid pigem “See kogus laseks meid kõiki püha Jeesuse kõrgustesse. Teen seda siis juba pigem mugavalt.” Väike, kuid siiski oluline erinevus. 🙂

  Tahtsin muidu öelda, et käesolev on enam-vähem ok pilguheit filmile ja enam-vähem adekvaatne ka. Siiski vaidleksin selles osas, et film nagu ei heroiseeriks tegelasi. Heroiseerib küll. Colonel Reed (Morse) teeb ju etteaste, milles peategelast imetletakse. Kangelase hüüdnimi jääb välja ütlemata, aga see on filmi mustrisse kirjutatud. Üsna puhas klishee, kuidas lõpus kangelane aastase lepingu Delta rühmas vastu võtab ja oma “tööd” asub tegema (kaader mõõdab mehelikku sammu, lisaks suur kaader rahulolevast pommistopper rekordimehest,… – loomulikult on “lihtne mees” ära heroiseeritud; isegi adrenaliinilaksu vastu hurjutamine haavatud sõduri suust kõlab nagu mingi topeldatud patriootlik sarkasm – lähis-ida operatsioonidele värvatute reiting sellest ainult kasvab :).

  J.

 3. Hello Web Admin, I noticed that your On-Page SEO is is missing a few factors, for one you do not use all three H tags in your post, also I notice that you are not using bold or italics properly in your SEO optimization. On-Page SEO means more now than ever since the new Google update: Panda. No longer are backlinks and simply pinging or sending out a RSS feed the key to getting Google PageRank or Alexa Rankings, You now NEED On-Page SEO. So what is good On-Page SEO?First your keyword must appear in the title.Then it must appear in the URL.You have to optimize your keyword and make sure that it has a nice keyword density of 3-5% in your article with relevant LSI (Latent Semantic Indexing). Then you should spread all H1,H2,H3 tags in your article.Your Keyword should appear in your first paragraph and in the last sentence of the page. You should have relevant usage of Bold and italics of your keyword.There should be one internal link to a page on your blog and you should have one image with an alt tag that has your keyword….wait there’s even more Now what if i told you there was a simple WordPress plugin that does all the On-Page SEO, and automatically for you? That’s right AUTOMATICALLY, just watch this 4minute video for more information at. Seo Plugin

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: