THE BOOK OF ELI

Eli raamat imdb`s.

Ameerika Ühendriigid.

2010.

lavastajad vennad Hughes`id.

osades Denzel Washington, Mila Kunis, Gary Oldman jt.

Post-apokalüptiline Põhja-Ameerika on muutunud inimtühjaks põrguks. Mööda kõrbestunud loodust rändavad ringi röövlid, vägistajad ja kaabakad. Räämas väikelinnades toimub liiderdamine, tapmine ja prassimine. Kogu selle moraalse kaose keskel kõnnib mõistatuslik Eli. Juudi nimega mustanahaline mees on teel läände kaaslaseks hiiglaslik nuga ja muud relvastik, millega ta teele sattuvatel pahandustel päid otsast rapib, mp3 mängija ja hoolikalt märssi pakitud salapärane raamat. Ühes patulinnas saab Eli endale kaaslaseks Solara (bädäss relvatšikina meelierutavalt kuum Mila Kunis) ja kurjaks vaenlaseks sedasama raamatut ihaleva Carnegie (Oldman).

Kristlik märul näib olevat uus Hollywoodlaste lemmikžanr. Äkki Eestigi kinodesse jõudvas Legion`is peavad inglid Miikael ja Gabriel massiivseid kaklus- ja relvalahinguid  ning film The Road olevat niisamuti post-apokalüptiline kristluse ülistamine, siis Eli Raamat sammub sarnastes jalajälgedes. Piiblit tariv ja vabadel hetkedel piiblist tuge saav Eli on samal ajal esmaklassiline tapja, kes rahumeeli võib maha tappa pubitäie pahalasi. Huvitav, kas tegu on kristlase uue lähenemisega, et noori religiooni juurde meelitada. “Loe piiblit ja suudad terve Nimeta baari laiali lammutada.” Okei, linateose mõte on küll muus, kuid filmi tugevaimaks ja meeldejäävamaiks küljeks (Mila Kunise kõrval) on suurepäraselt teostatud taplusstseenud, mida (kahjuks) oli filmis vaid kaks tükki, kui üks parem kui teine. Esiteks stseen, kus näidatakse Elit võitlust silla all mitme teeröövliga vaid mustade siluettidena (vaata allolevat pilti) ja teiseks baarikaklus, kus kaamera teeb ringe ümber trobikonna kurja tüübi, kellel Eli nagu möödaminnes rapib päid otsast. Vennastele Hughesidele peaks üldse krediiti andma, sest kogu kaameratöö oma leidlike nurkade ja üleüldise väljanägemisega oli seksikas nagu Mila Kunis.

Sisuline piiblijant mulle nii väga peale ei läinud. Öeldakse, et sõda sai alguse religioonist ja samas on just piibel teos, mis tooks moraali ja õnne maailma tagasi. Mida-mida? Või prooviti vihjata sellele, et ilus maailm sai koleda lõpu “tänu” pahale religioonile, mis on teadagi mis. Või taheti öelda, et religioonist peab ammutama vaid head ja halbades kätes vale sõnumi levitamisel läheb asi hapuks? Ühesõnaga muutus lahe maailmalõpu vestern tobedaks “kes usub, see suudab” hosanna lugemiseks. Säherdune mekk jäi suhu, kui spegetivesterkinas hea ja paha lepivad lõpustseenis ära ning hakkavad üheskoos härdalt kanu ja maisi kasvatama.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: