THE COVE

The Cove imdb`s

Ameerika Ühendriigid

2009

lavastaja Louie Psihoyos

Oma elu delfiinide kaitsmisele pühendanud vanahärra Richard O´Barry otsustas maailma palge ette tuua õudused, mida jaapanlased teevad delfiinidega ja pani kokku George Clooney eeskujul O`Barry`s eleveni kuhu lisaks temale kuulusid sukeldumise, kaamerate, helitehnika, orgunnimise ja muude elualade oma ala parimad asjatundjad. Kokku tuli sellest eelmise aasta üks parimad dokumntaalfilmi (kuigi mina vähese dokfilmi vaatajana pole just õige mees selles osas sõna võtma) the Cove.

Filmi point on lihtne- jaapanlased tapavad aastas toiduks paarkümmend tuhat delfiini, aga laiem avalikkus üle maailma ei tea sellest midagi. Ülemaailmsetes veeloomastiku kongressidel ja ühingutel käib pilusilmade ja Euroopa heaoluriikide vahel üsna terav vägikaikavedu. Ühel pool on Jaapalased, kes on aastatuhandeid toitunud kõigest, mida ookean pakub ja teisel pool ülejäänud maailm, kes muretseb erinevate mereloomade  ja kalade väljasuremise pärast. Mõneti on jaapanlaste suhtumine ka arusaadav- mida kuradit tuleb Monaco esindaja seletama, mida Jaapanlane tohib püüda ja mida mitte.

Kuid poliitilised mängud poliitilisteks mängudeks- The Cove`i näol on tegu siiski äärmiselt põnevalt ülesehitatud põnevusdokumentaaliga. Mehed ja naised öösel salaja hiilimas lahesopis, kus vahelejäämise puhul ootaks suure tõenäosusega riigist väljasaatmine ja kogu ettevalmistuse lörrumine. Mulle tuli kohe lapsepõlv meelde, kui sai kohaliku Teravilja Kombinaadis kambaga ringi uidatud ja kurja valvuri eest pagetud. Imelik ainult, et kohalik politsei, kes kampa ööpäeva ringselt jälgis ära ei jaganud, et 50 hiigelkohvriga delfiinilembedel on suured ja kurjad plaanid. Põnevust suudeti mõnusalt üles kruvida- kuigi sa terve filmi tead, mis lõpuks juhtub, siis hoitakse sind tugevalt enda kütkes. Kuigi sa tead, et salajases lahesopis tapetakse delfiine on kaadrid lõppeks ikkagi šokeerivad ja hingesoppi ronivad.

Ainsa asjana häiris filmi juures pidev jutt sellest, et delfiinid on kurguni mürki täis loomad, kellede söömine on vaat et letaalne. No kuramus, põhimõtteliselt on kõik toiduahela tipus olevad metsikud loomad ja suured kalad lademetes ladestunud toksiine täis. Vaevalt delfiinid nüüd teiste samalaadsete loomade ja kaladega võrreldes marumürgised on.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: