THE GHOST WRITER

Variautor imdb`s

Prantsusmaa, Inglismaa ja Saksamaa

2010

lavastaja Roman Polanski

osades Ewan McGregor, Pierce Brosnan, Olivia Williams jt.

Ajaks kah oma blogi üle pika aja pöördesse. Viimasel ajal pole  kinokülastusi just palju siginenud, aga midagi on ikka tilkunud. Näiteks sai mõni aeg tagasi vaadatud Roman Polanski viimast linateost Variautor. Eks näis, kas see film on mehel seni viimane või jääb üleüldse mehe viimaseks. Nimelt on hallipäine mees paksu supi sees, sest juhtus kolmkümmend aastat tagasi ühel läbul hullama endast kolmkümmend aastat noorema näitsikuga. Nüüd istub Poola-Prantsuse vanahärra Šveitsis koduarestis ning ootab, mis edasi juhtuma hakkab.

Film ise on täiesti mõnus vanakooli põnevik. Miskipärast on noortel lavastajatel ettekujutus, et filmi teeb pinevaks 10 relvastatud hiinlast, kes ajavad peategelast taga majas, kus kohe plahvatab pomm. Kõigele sellele vilistas 76-aastane härrasmees läbi esihammaste ja tegi põneva filmi, kus plahvatused ja lendavad kuulid suudab isegi väga ebaõnnestunud saekraatrimees ühe käe näppudel üle lugeda.

Briti endine peaminister Adam Lang (Brosnan) sai Maire Aunaste ja Reet Linna elulooraamatutest sellist innustust, et otsutas ka ise oma memuaarid kaante vahele panna. Peale eelneva kirjanik/variautori hukkumist pakutase Ewan McGregori tegelaskujule (kelle nime filmis ei mainita kordagi) oma eelkäija töö jätkamise võimalust. Peale mõningast kaalumist võtabki tasane kirjatsura töö vastu ja sõidab Ühendriikides resideeruvale Langile eraldatud rannamajja. Kuid peale paari päeva koos Adam Langi, tema veetleva naise (Williams), milf-sekretäri (Catrall) ja muude töötajatega avastab variautor, et tema eelkäija surmas ja Langi minevikus on midagi väga kahtlast ning töö on ohtlikum kui öises Lasmamäel Eesti lipuga ringi laveerimine. Ühesõnaga asub kirjanik asja uurima ning mässib ennast paksu supi sisse.

Näitlejate valikuga suutis Polanski väga täppi panna. Pierce Brosnan on Bondijärgselt üsna sügavas identideedikriisis olnud ja mänginud nii muusikalides kui ka kodutut hobusmeest lastefilmides. Kuid tugevate Tony Blairi mõjutustega Adam Langi  tegelaskuju passib Brosnanile väga hästi. Eriti nauditavad on kahe vastandliku tegelaskuju- poliitiku ja kirjaniku ehk Brosnani ja McGregrori dialoogid. Esimene neist on kunagine kõige poolt armastatud ja nüüd terve riigi poolt vihatud egomees ja teine lihtsalt rahulik ja flegmaatiline Ewan McGregor nagu ta kõikides viimaste filmides on. McGregoriga on üldse huvitav lugu. Peale seda, kui uimsilmse noormehena Trainspottingus filmimaailma ukse jalaga lahti lõi ja paar aastat hiljem täitis iga noor poisi unistuse elik mängis Tähesõdade filmis, on Ewan pea eranditult mänginud õrna ja nohiklikku pussymeest. Aga juhtub ka parimates peredes.

Üldiselt peab ütlema, et Polanski oskab. Kõik on pisidetailideni paigas, alustades kaameratööst, lõpetades oskusliku pinge kruvimisega. Film, kus müsteeriumi lahendamise võtmerollis on GPS ja lõpplahend Hitchcocklikult kaadri taha. Mõnus.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: